Altcoin HaberleriHaberler

AI tokenleri, OpenAI liderlik destanının ortasında %9 arttı

Yapay Zeka (AI) tokenlerinin değeri, önde gelen üretken yapay zeka şirketi OpenAI’deki liderlik krizinin sektöre getirdiği ilginin artmasıyla hafta sonu yükselişe geçti.

Veriler: CryptoSlate sektördeki dijital varlıkların son günde %9’un üzerinde, geçtiğimiz hafta ise %11’in üzerinde büyüdüğünü gösteriyor. Ayrıca sektördeki tokenlerin işlem hacminin son 24 saatte 1 milyar doları aştığı görüldü.

AI belirteçleri
Yapay Zeka Tokenları Fiyat Performansı. (Kaynak: CryptoSlate)

The Graph, Fetch, SingularityNET, Ocean Protokolü, dKargo ve diğerleri de dahil olmak üzere piyasa değerine göre ilk on AI coininin değerlendirmesi, bu tokenların çoğunun raporlama döneminde çift haneli kazançlar kaydettiğini ve hepsinin olduğu gibi bir koşuya devam ettiğini gösterdi. Son 30 gün içinde ortalama %45’in üzerinde getiri bildirdi.

Bu çalışma, OpenAI’nin üretken AI sohbet robotu ChatGPT’nin lansmanının ardından bu tokenlerin yılın başlarında yarattığı coşkuyu hatırlatıyor. Yapay zeka, yeni teknolojisiyle dünyanın dört bir yanındaki insanların hayal gücünü yakaladı ve bunun sonucunda dijital trafiği, geçen yıl tüm yapay zeka araçlarının %60’ından fazlasını oluşturdu.

Başarısı aynı zamanda Anthropic gibi birçok rakip şirketin gelişimini ve Meta, Google ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketlerinin sahneye girişini de teşvik etti.

Bununla birlikte, BlackRock ve Fidelity gibi büyük geleneksel finans kuruluşları ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) için başvuruda bulununca, piyasa geliştikçe yapay zeka söylemi kısa sürede azaldı.

AI belirteçleri neden pompalanıyor?

Kripto para yatırımcılarının sektöre ilgisi yeniden alevlendi OpenAI liderlik sorunlarıyla mücadele ederken hafta sonu boyunca.

Kripto piyasası üreticisi Digital Wave Finance’in (DWF) kurucu ortağı ve yönetici ortağı Andrei Grachev, söz konusu “Sam Altman davası insanların ilgisini yapay zeka tokenlarına yöneltiyor.”

17 Kasım’da OpenAI’nin yönetim kurulu, kurucu Sam Altman’ı CEO olarak değiştirmeye karar verdi. Bu eylem, kuruluşun kilit paydaşları ve personeli tarafından ciddi eleştirilere yol açtı.

Ancak yönetim kurulunun eski Twitch CEO’su Emmett Shear’ı yeni CEO olarak atamasıyla, Altman’ın da Microsoft’ta göreve geçmesiyle güç dinamikleri düzelmiş gibi görünüyor.

Bu makale daha öncesinde CryptoSlate tarafından ele alınmıştır. Daha fazla detay için linke tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu