Bitcoin HaberleriHaberler

Arkansas’taki yeni mevzuat, hedeflenen devlet ücretini getiren Bitcoin madencilerini öne çıkarıyor

Arkansas Times, Arkansas Senatosu, aşırı enerji tüketimi nedeniyle kripto madencilerine ücret uygulayacak bir mevzuat getiren bir karara yeşil ışık yaktı rapor edildi 15 Nisan’da.

Önerilen mevzuat, gelişmekte olan sektöre kademeli bir ücret yapısı getiriyor. 1 MW ile 2,49 MW arasında enerji tüketen madenciler 25.000 dolar ücretle karşı karşıya kalacak. 2,5 MW ile 4,99 MW arasındaki enerji kullanımı için maliyet 50.000 $ olacaktır. 5 MW ila 10 MW arası madenciler 75.000 $ ücret ödeyecek, 10 MW’ı aşan madenciler ise 100.000 $ ödeyecek.

Ayrıca mevzuatta, elde edilen fonların Devlet Menkul Kıymetler Dairesi, Başsavcılık, Enerji ve Çevre Dairesi gibi kurumlara yönlendirileceği belirtiliyordu. Bu kurumlar, fonları personel hizmetleri ve işletme giderleri için kullanacak ve dijital varlık madenciliği işletmeleri üzerinde gözetim işlevlerini yerine getirecek.

Senatör Bryan King, Senato’da gerekli üçte ikilik çoğunluğu halihazırda güvence altına alan yedi kararla bu çabaya öncülük ediyor.

Halving yaklaştıkça madencilerin karşılaştığı zorluklar artıyor

Madencilik faaliyetleri, elektrik yoğun operasyonları, elektrik şebekeleri üzerindeki iddia edilen etkileri ve karbon emisyonları nedeniyle düzenleyicilerin ve yasa koyucuların dikkatini çekti.

Texas Blockchain Konseyi gibi Bitcoin yanlısı savunucular, Bitcoin madenciliğinin enerji kullanımına ilişkin alternatif görüşleri savundular ve Bitcoin madencilerinin, geleneksel veri merkezlerinin aksine talebi uyarlama ve azaltma yetenekleri nedeniyle enerji şebekesi için net bir fayda olduğunu öne sürdüler.

Dolayısıyla, Arkansas’ın yasama hamlesi, hükümetlerin kripto madenciliği ile ilgili düzenlemeleri sıkılaştırma yönündeki daha geniş bir eğilimle uyumlu.

Mesela Norveç yakın zamanda uygulandı veri merkezleri için daha katı kurallar, kayıt yapılmasını ve sahiplik ve hizmetlerin ayrıntılı olarak açıklanmasını gerektiriyor. Bu kurallar, Bitcoin madencilerini daha sıkı incelemeye tabi tutarak dolaylı olarak etkiler.

Bu arada, Bitcoin madenciliğine daha sıkı düzenlemeler ve enerji vergileri getirmek, özellikle yarılanma olayı yaklaşırken ağ üzerinde kalıcı bir etki yaratabilir.

20 Nisan’da gerçekleşmesi beklenen Bitcoin halving etkinliği, blok ödüllerini 3,25 BTC’ye düşüreceği için kripto madencilerini önemli ölçüde etkileyecek. Bloomberg rapor edildi bu azalmanın sektör için yıllık yaklaşık 10 milyar dolar gelir kaybına yol açabileceği belirtiliyor.

Arkansas’taki yeni mevzuat, hedeflenen devlet ücretini getiren Bitcoin madencilerini öne çıkarıyor ve ilk olarak CryptoSlate’te ortaya çıktı.

Bu makale daha öncesinde CryptoSlate tarafından ele alınmıştır. Daha fazla detay için linke tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu