GenelKripto Paralar

Bitcoin (BTC) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin, blockchain tabanlı merkezi olmayan bir para biriminde dünyanın ilk ve en başarılı kripto para birimidir. Geleneksel para birimlerinin aksine, BTC tamamen dijitaldir ve fiziksel bir formu yoktur. Ancak onu devrimci bir teknoloji yapan şey bu değil. Burada Bitcoin’i, özelliklerini ve neden dünyayı kasıp kavurduğunu sunuyoruz!

Bitcoin’i geleneksel para birimlerinden ayıran şey, merkezi bir otorite (banka veya hükümet gibi) tarafından verilmemesidir. Bitcoin arzını kontrol eden ve işlemleri doğrulayan tek bir varlık yoktur. Para birimi, büyük bir düğüm ağı tarafından yönetilir ve ödemeler eşler arası bir temelde gerçekleşir. Madeni paralar, bir aracıya ihtiyaç duymadan bir adresten diğerine gönderilmektedir. Bunu sağlayan teknolojiye blockchain denir.

Bitcoin BTC Nedir?

Eşler arası elektronik nakit olarak tasarlanan BTC, küresel bir fenomene dönüştü. Yepyeni bir endüstri yarattı. Bitcoin, birçok çevrimiçi ve çevrimdışı mağazada zaten bir ödeme şekli olarak kabul edilmektedir. Merkezi olmayan sistemlerin oluşturulmasını sağlayan blok zincir teknolojisi, yalnızca kripto para biriminin ötesinde kapsamlı başka uygulamalara sahip olduğu için Bitcoin’in en büyük hediyesi olabilir.

Bitcoin’in Temel Özellikleri

  • Bitcoin, merkezi olmayan ilk para birimidir.
  • Eşler arası bir küresel ödeme ağı tarafından desteklenmektedir.
  • Ödemeler geri alınamaz.
  • Sınırlı bir kaynağı var.
  • Fiyat arz ve talebe göre belirlenmektedir.
  • Blockchain teknolojisi ile güçlendirilmiştir.

Bitcoin ve Fiat Para Birimlerinin Karşılaştırılması

Bitcoin ve geleneksel (veya fiat) para birimleri arasındaki en belirgin fark, birincisinin tamamen dijital olması, ikincisinin ise olmamasıdır. Ancak bu, Bitcoin’in gerçekte ne olduğunun yüzeyini kazımaktan başka bir şey değil. Bitcoin içeren bir işlemle karşılaştırıldığında fiat cinsinden bir işlemin nasıl görünebileceğini incelerken ayrımlar netleşir.

Kredi kartı ödemesi yaptığınızda, işlem üzerinde tam yetki kartı veren kuruluştur. Kredi kartı şirketi ya yeterli krediniz olduğunu onaylar ve diğer kişiye para gönderir ya da işlemi iptal eder. Daha sonra, kredi kartı şirketi bir doğrulama otoritesi olarak hizmet eder. Bu, işlemin gerçekleştiğini onaylamaları gerektiği anlamına gelir. Aksi takdirde, ödeme yaptığınız kişi, anlaşılan fiyatı ödemediğinizi veya işlemin hiç gerçekleşmediğini iddia etmektedir. Tüm geleneksel para birimi işlemleri böyle bir otoriteye dayanır, ancak Bitcoin buna güvenmez. Bunun yerine, merkezi olmayan bir sistem kullanır.,

Bitcoin ile kredi kartı şirketinin rolü binlerce düğümden oluşan bir ağa dağıtılmaktadır. Düğümler, hem ağdaki işlemleri hem de birbirlerini sürekli olarak doğrular. Bir düğüm geçersiz işlemler yayınlarsa, diğer düğümler kısa sürede bir şeylerin yanlış olduğunu anlar ve yanlış bilgiyi yaymaz. Düğüm geçersiz işlemler yayınlamaya devam ederse, sonunda ağ tarafından tamamen yok sayılmaktadır.

Blockchain İşlemleri Geri Alınamaz

Kredi kartı işlemlerinden farklı olarak, BTC transferleri geri alınamaz. Belirli bir adrese bitcoin gönderdiğinizde ve işlem blok zincirine eklendiğinde, artık fikrinizi değiştiremezsiniz. Bu nedenle kullanıcıların bitcoin gönderirken dikkatli olmaları gerekmektedir.

Bitcoin Herhangi Bir Ülkeye Bağlı Mı?

Bitcoin ağı küreseldir. Onu bir coğrafi konuma bağlayacak merkezi bir çerçeve yoktur. Bu, bitcoinlerin dünyanın herhangi bir yerine gönderilebileceği anlamına gelir. Gönderici ve alıcının bulunduğu ülke tamamen alakasız. Geleneksel para birimleri ile coğrafya bir rol oynar. Örneğin, Avrupa bazlı SEPA transferleri yalnızca Avrupa ülkelerinde desteklenmektedir. AB’den SEPA dışı bir ülkeye para göndermek istiyorsanız, transfer daha uzun sürer ve daha yüksek ücretler gerektirir.

Toplam Ne Kadar Bitcoin (BTC) Mevcut?

Bitcoin ve geleneksel para birimleri arasındaki son büyük fark, Bitcoin’in sınırlı arzıdır. Bitcoinler hala madencilik yoluyla oluşturulsa da, toplam olası arzları sınırlıdır. Sadece 21 milyon BTC olacak. Bu, Bitcoin’i enflasyona karşı korur. Aynı zamanda, insanların kullanması için bol miktarda para birimi olmasını sağlar. Her bir BTC, satoshi adı verilen 100.000.000 ticaret yapılabilir birime bölünebilir. Bu, yalnızca 21 milyon BTC olmasına rağmen, bu satoshi birimlerinin 2,1 katrilyonunu kullanabileceğimiz anlamına geliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu