Altcoin HaberleriHaberler

Bitcoin rallisi, kısa pozisyon tasfiyelerinde 36 milyon doların üzerinde bir tetikleyici yarattı

Hızlı Çekim

Aralık ayı, Bitcoin için yükseliş notuyla başladı; açılış fiyatı 38.000 doların üzerindeydi ve yüksek fırçalama 38.400 doların hemen altındaydı.

Bu fiyat artışının dijital varlık piyasası üzerinde önemli bir etkisi oldu. Son 24 saat içinde yaklaşık 36,88 milyon dolarlık kısa pozisyon tasfiye edildi. Buna göre madeni para camı, Binance bu tasfiyelerin yükünü omuzladı ve tasfiye edilen short pozisyonlardan sadece 15,62 milyon dolar sorumlu oldu.

Bu arada, Bitcoin’in şu anki fiyatı olan 38.300 ile 39.000 dolar arasında yaklaşık 500 milyon dolarlık tasfiye kaldıracı bulunuyor.

tasfiye ısı haritası binance
28 Kasım’dan 1 Aralık 2023’e kadar Binance’teki BTC/USDT likidite ısı haritasını gösteren grafik (Kaynak: Glassnode)

Dahası, bu fiyat artışı Bitcoin açık pozisyonlarında da artışa yol açtı. Açık pozisyon, belirli bir zamanda dolaşımda olan Bitcoin vadeli işlem veya opsiyon sözleşmelerinin toplam sayısını temsil eder ve Bitcoin türevlerine taahhüt edilen sermaye miktarını gösterir. Açık faiz son 24 saatte %4 artış gördü. Sonuç olarak Binance, Bitcoin açık pozisyonları açısından lider borsa olarak ortaya çıktı.

bitcoin vadeli işlemleri açık pozisyon
1 Aralık 2023’te Bitcoin vadeli işlemlerine yönelik açık pozisyonları gösteren grafik (Kaynak: Glassnode)

Bitcoin sonrası ralli, 36 milyon doların üzerinde short pozisyon tasfiyesini tetikledi ve ilk olarak CryptoSlate’te görüldü.

Bu makale daha öncesinde CryptoSlate tarafından ele alınmıştır. Daha fazla detay için linke tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu