Bitcoin HaberleriHaberler

Bybit raporuna göre borsalarda Bitcoin’in halvingden 9 ay sonra tükenmesi bekleniyor

Yakın zamanda analiz Kripto borsası Bybit, talebin benzer seviyelerde kalması durumunda 2024 yılı sonuna kadar borsalarda potansiyel Bitcoin (BTC) kıtlığı yaşanabileceği konusunda alarm verdi.

Rapor, mevcut para çekme oranlarının devam etmesi halinde (şu anda günde 7000 BTC civarında) rezervlerin önümüzdeki dokuz ay içinde tamamen tükenebileceğini öngörüyor. Kıtlık tahmini, 2024’te her bloktaki Bitcoin üretimini yarı yarıya azaltacak beklenen yarılanma olayıyla yakından bağlantılı.

Blockchain Insights’ın kıdemli analisti Alex Greene şunları söyledi:

“Bitcoin rezervlerinin hızla tükenmesi, piyasayı olası bir likidite krizine hazırlıyor. Rezervler azaldıkça, piyasanın büyük satış emirlerini fiyatı etkilemeden karşılama yeteneği zayıflıyor.”

ETF talebi

Bybit’in raporuna göre kurumsal yatırımcılar, ABD’nin spot Bitcoin ETF’lerine yönelik son düzenleyici onaylarının ardından Bitcoin yatırımlarını önemli ölçüde artırdı ve arzın daralmasına rağmen talebi artırdı.

Greene şunları kaydetti:

“Kurumsal ilgideki artış Bitcoin’e olan talebi istikrara kavuşturdu ve büyük ölçüde artırdı. Bu artışın kıtlığı daha da kötüleştirmesi ve yarılanma sonrasında fiyatları daha da yükseltmesi muhtemel.”

Newborn Nine ETF’leri günde yaklaşık 500 milyon dolarlık bir oranda BTC satın alıyor; bu da döviz rezervlerinden günde yaklaşık 7.142 BTC’lik bir çekilme oranı anlamına geliyor.

Bu arada merkezi döviz rezervlerinde yalnızca 2 milyon BTC kaldı. Bybit, yarılanmanın günlük madencilik arzını 450 BTC’ye düşürmesinin ardından talebin yüksek seviyede kalması durumunda döviz arzının gelecek yılın başında tükenebileceği konusunda uyardı.

Madenci düşmek üzere satış yapıyor

Bir sonraki yarılanma, madencilik ödülünü blok başına 6,25’ten 3,125 bitcoin’e düşürecek ve piyasaya giren yeni bitcoin arzını daha da sınırlayacak. Bu programlı azaltma, değerli metallerdekine benzer şekilde kaynak kıtlığını taklit ediyor ve enflasyonu kontrol etmeyi ve Bitcoin’in değerini artırmayı amaçlıyor.

Madenciler daha düşük teşvikler ve daha yüksek üretim maliyetleriyle karşı karşıya kalacak ve bu da muhtemelen Bitcoin’in üretimden hemen sonra satılma sıklığını azaltacak. Madenci satışlarındaki bu azalma, halka açık borsalarda Bitcoin’in kıtlığına katkıda bulunarak fiyatları daha da artıracak.

Kripto para piyasası stratejisti Maria Xu şunları söyledi:

“Madenciler daha yüksek maliyetlere ve azalan ödüllere uyum sağlıyor. Birçoğu, yarılanmadan önce operasyonlarını sürdürmek için rezervlerinin bir kısmını satabilir ve yarılanma sonrasında uzun vadeli bir düşüş yaşanmadan önce potansiyel olarak arzı geçici olarak artırabilir.”

Bybit’in analizi, Bitcoin arzının sıkılaştırılmasının, Bitcoin’in fiyatlandırma ve yatırım stratejileri üzerinde önemli etkileri olan kritik ve acil bir endişe olduğunu öne sürüyor.

Ancak borsa önümüzdeki aylar konusunda iyimser olmaya devam ediyor ve arzdaki düşüşün yeni yatırımcılar arasında “kaçırma korkusunu” (FOMO) tetikleyebileceğine ve potansiyel olarak Bitcoin’in fiyatını benzeri görülmemiş seviyelere çekebileceğine inanıyor.

Bu makalede bahsedilen

Bu makale daha öncesinde CryptoSlate tarafından ele alınmıştır. Daha fazla detay için linke tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu