HaberlerRegülasyon Haberleri

DCG, Genesis ve NYAG anlaşmasına itiraz etti

Dijital Para Grubu (DCG) itirazda bulundu iflas eden bağlı kuruluşu Genesis ile New York Başsavcılığı (NYAG) arasında yakın zamanda yapılan bir uzlaşma anlaşmasına göre.

21 Şubat’ta sunulan itiraz, anlaşmanın İflas Kanunu’na uygunluğu ve bunun DCG’nin alacaklı ve özsermaye sahibi olarak hakları üzerindeki etkilerine ilişkin endişeleri artırıyor.

DCG’nin itirazları

Genesis kısa süre önce NYAG ile, teminatsız alacaklılar için dağıtım sırasındaki varlık değerlendirmesine dayalı bir ödeme planı içeren bir anlaşmaya vardı.

Ancak DCG’nin itirazı, bu tür ödemelerin genellikle dilekçe tarihindeki değerlemeye dayandırıldığı standart iflas prosedürlerinden bir sapmanın altını çiziyor. Yüksek Mahkeme daha önce uzlaşmaların İflas Kanunu’na aykırı olamayacağına karar vermişti; bu, DCG’nin başvurusunda vurguladığı bir duruş.

Şirket, anlaşmanın teminatsız alacaklılara, DCG gibi teminatlı alacaklılar ve hisse senedi sahipleri pahasına adil olmayan bir şekilde öncelik verdiğini ve potansiyel olarak onları yatırımlarını geri kazanma konusunda adil bir fırsattan mahrum bıraktığını savunuyor.

Başvuruya göre:

“Borçluların mülklerindeki tüm kalan değerin teminatsız alacaklılara tahsis edilmesiyle bu anlaşma, DCG de dahil olmak üzere tüm paydaşlara eşit muamele edilmesini baltalıyor.”

Genesis’in tek hisse sahibi olan DCG, teminatlı alacaklı statüsünü ileri sürüyor ve uzlaşma düzenlemesinin alacaklıların tüm hakları dikkate alınmadan uydurulduğunda ısrar ediyor.

DCG’nin itirazı ayrıca, anlaşmanın gizlilik içinde ve aceleyle müzakere edilmesi, iddiaların esası kapsamlı bir şekilde değerlendirilmeden veya ilgili tüm taraflar için mülkün değerini en üst düzeye çıkarma girişiminde bulunulmaması nedeniyle eleştiriyor.

Firma, endişeleri tamamen giderilinceye kadar mahkemenin anlaşmanın onayını ertelemesini talep etti.

NYAG davası

New York Başsavcısı Letitia James, Genesis’in DCG ve CEO’su Barry Silbert ile birlikte yatırımcıları yanıltan ve önemli mali kayıpları gizleyen dolandırıcılık faaliyetlerine karıştığı iddiaları üzerine ilk olarak Ekim 2023’te dava açtı.

Ek şikayetlerin ardından NYAG, bu ayın başlarında değiştirilmiş bir şikayette bulunarak, bu kuruluşların yatırımcıları ilave 2 milyar dolar dolandırdığını ve bunun 230.000’den fazla yatırımcı için toplam zararı 3 milyar dolardan fazlaya getirdiğini iddia etti.

Genesis’in Şubat ayının başlarında, şikayetin değiştirildiği sıralarda NYAG ile bir uzlaşma anlaşmasına vardığı bildirildi. Şirket ayrıca Gemini Earn programıyla ilgili benzer iddialar nedeniyle SEC davasını da sonuçlandırdı.

Bu makale daha öncesinde CryptoSlate tarafından ele alınmıştır. Daha fazla detay için linke tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu