GenelKripto Paralar

Ethereum (ETH) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ethereum (ETH), Bitcoin’den sonra en popüler ikinci kripto para birimidir. 2015 yılında Vitalik Buterin ve Gavin Wood tarafından kurulmuştur. Ethereum’un piyasa değeri, 1,2 trilyon dolarlık küresel kripto pazarının %17’sinden fazlasını temsil etmektedir.

Ethereum ve orijinal kripto arasında bazı belirgin farklılıklar vardır. Bitcoin’den (BTC) farklı olarak, Ethereum’un sadece bir değişim aracı veya bir değer deposu olmaktan çok daha fazlası olması amaçlanmıştır. Bunun yerine ETH, blok zincir teknolojisi üzerine kurulmuş merkezi olmayan bir bilgi işlem ağıdır.

Ethereum (ETH) Nedir?

Ethereum blok zincirinin üzerinde çalışan binlerce oyun ve finansal uygulama sahibi merkezi olmayan bir platformdur. Bu kripto para birimi kadar popüler ki, diğer kripto paralar bile kendi ağında çalışıyor.

Ethereum’un merkezi blok zinciri ağıdır. Blok zinciri, işlemlerin doğrulandığı ve kaydedildiği merkezi olmayan, dağıtılmış bir ağdır.

Ethereum Nedir?
Ethereum Nedir?

Ether ve Ethereum Arasındaki Fark Nedir?

Ether’i finansal işlemlerde dijital para birimi olarak, yatırım veya değer saklama aracı olarak kullanabilirsiniz. Ethereum, Ether’in tutulduğu ve değiş tokuş edildiği blok zinciri ağıdır. Yukarıda bahsedildiği gibi, bu ağ ETH dışında çeşitli başka işlevler sunar.

Ethereum’u içeren en ilgi çekici kullanım durumlarından biri, kendi kendini yürüten sözleşmeler veya akıllı sözleşmelerdir. Diğer bir sözleşme gibi, iki taraf da gelecekte mal veya hizmet teslim etmeyi kabul eder. Geleneksel sözleşmelerin aksine, avukatlar gerekli değildir: Taraflar, Ethereum blok zincirindeki anlaşmayı kodlar. Sözleşme koşulları karşılandığında, Ether’i kendi kendine yürütür ve uygun tarafa teslim eder.

Ethereum (ETH) vs Bitcoin (BTC)

Bitcoin’in birincil kullanımı sanal bir para birimi ve değer deposudur. Eter ayrıca sanal bir para birimi ve değer deposu olarak da çalışır. Ancak merkezi olmayan Ethereum ağı, ağ üzerinde uygulamalar, akıllı sözleşmeler ve diğer işlemleri oluşturmayı ve çalıştırmayı da mümkün kılar. Bitcoin bu işlevleri sunmuyor. ETH ayrıca işlemleri daha hızlı işler. Son olarak, potansiyel Ether tokenlerinin sayısında bir sınır yoktur, Bitcoin ise 21 milyondan fazla token serbest bırakmayacaktır. Şu anda, Bitcoin’in dolaşımda 19 milyon tokeni vardır.

Ethereum vs Bticoin

Ethereum’u Kullanmanın Faydaları

  • Mevcut Ağ Büyüklüğü: Ethereum’un faydaları, yıllarca süren operasyon ve milyarlarca değerli ticaret eli ile test edilmiş, denenmiş ve gerçek bir ağdır. Büyük ve kararlı bir küresel topluluğa ve blok zinciri ve kripto para biriminde en büyük ekosisteme sahiptir.
  • Geniş Fonksiyon Yelpazesi: ETH, dijital para birimi olarak kullanılmasının yanı sıra diğer finansal işlemleri de işleyebilir, akıllı sözleşmeler yürütebilir ve üçüncü taraf uygulamalar için veri saklamaktadır.
  • Sürekli ve Devam Eden Yenilik: Büyük bir Ethereum geliştirici topluluğu, sürekli olarak ağı iyileştirmenin ve yeni uygulamalar geliştirmenin yeni yollarını arıyor. Avital, “Ethereum’ın popülaritesi nedeniyle, yeni ve heyecan verici (ve bazen riskli) merkezi olmayan uygulamalar için tercih edilen blok zinciri ağı olma eğiliminde” diyor.

ETH 2.0 Nedir? Ne Zaman Lanse Edilecektir?

Yakında, ölçeklenebilirliği artırmak için Ethereum’un Ana Ağını yükseltmeyi vaat eden Ethereum 2.0 geliyor. ETHblok zincirinde uzun zamandır beklenen güncelleme sonunda bu yaz, muhtemelen Ağustos ayında gerçekleşebilir.

ETH 2.0 ile yapılan en önemli değişiklik, kriptonun PoW’den PoS sistemine geçmesidir. Bu, pahalı kripto madenciliği ekipmanlarını kullanan ve fazla enerji tüketen madencilere olan ihtiyacı ortadan kaldıracak.

İşlem doğrulama sürecine katılmak için belirli bir miktarda kripto para birimini kilitlemeyi içermektedir. Staking, birleştirme tamamlandıktan sonra ETHişlemlerini doğrulamak için madenciliğin yerini alacak. Ayrıca Ethereum 2.0’ın kriptonun karbon ayak izini %99,95’e kadar azaltması beklenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu