AkademiPrice ActionTeknik Analiz

Fiyat Aralığı (Range) Nedir? Range Nasıl Kullanır?

Fiyat aralığı, teknik anlamda yaşanan bir yükseliş ya da düşüş sonrası fiyatın sıkışmasıdır. Bu aralıklar fiyat aralığı olarak (İngilizce, Range) olarak adlandırılmaktadır. Birden çok range tarzı bulunmaktadır. Aslında bu durumlar piyasanın konsolide olduğu anlamına gelmektedir. Pek çok kullanıcı bu kavramını teknik analizde bulunan dikdörtgen formasyonuna benzetmektedir.

Fiyat aralığı, belirli bir süre içinde mevcut bir direnç ile destek seviyesi arasındaki yatay hareketleridir. Alım satım aralığı genellikle fiyat direncinin bir yatırım aracının üst seviyesi tarafından sağlandığı, aynı şekilde desteğinin ise alt seviyesi tarafından sağlandığı tüm piyasalarda meydana gelmektedir.

Fiyat Aralığı Nedir? Range Nasıl Kullanır?

Fiyat aralığı kullanarak trade etmek istiyorsanız, bu konuda bazı durumları dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü işlemlerinizde sizlere anlatacağımız bu yapısal değişiklikler kolaylık sağlayacaktır. Yapısal değişim olarak üç temel farklılaşma söz konusudur. Bunlar;

  • Range’in daralması,
  • Range’in genişlemesi,
  • Range’de deviasyon oluşması’dır.

Bilinçli bir trader olmak istiyorsanız, market yapısı ve fiyat aralıkları konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Öncelikle gelin bu yapısal değişimleri detaylı bir şekilde açıklayalım.

Fiyat Aralığının Daralması

Fiyat aralığı her zaman sabit kalmaz. İlerleyen fiyat hareketlerinde yapısal olarak daralma yaşanabilir. Bu tarz durumlarda yaşanan bu daralma eyleminin elbette teyit edilmesi gerekmektedir. Daralma yaşandığı zaman artık işlemlerimizi yeni oluşan yapı durumuna göre almamız gerekmektedir.

Fiyat Aralığının Genişlemesi

Yine belirttiğimiz gibi fiyat aralığının sabit kalmadığı bir diğer oluşum ise genişlemesidir. Bu durumda ise yukarı kırılım yaşandığı zaman direkt işleme giriş yapılmaması gerekmektedir. Fiyat hareketini izleyerek yapının tamamen bozulup yukarı ya da aşağı yönlü hareketlere başladığı zaman işlem almamız daha doğru olacaktır.

Fiyat Aralığında Deviasyon Oluşması

Deviasyon, kelime anlamı olarak sapma anlamına gelmektedir. Oluşan range yapısı yukarı veya aşağı yönlü sapmaya uğrayabilir. Bu durum genellikle yatırımcıların kırılım yaşandığını düşünerek işleme girmesini sağlar. Ancak bu deviasyonlar bir fake-out olarak kalır ve fiyat tekrar range içerisine girerek hareketine devam eder. Fiyat hareketleri baz alındığı zaman oluşan bir range’de üst ya da alt kanalda bir deviasyon yaşanırsa ileri zaman dilimlerinde tam tersi yönde bir deviasyon daha beklenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu