Kripto Dominance Endeksi

Kripto Dominance Endeksi, Bitcoin’in kripto para piyasasına temel yapısını göstermeyi ve diğer dijital para birimleriyle karşılaştırıldığında son derece büyük değerinin altını çizmeyi amaçlıyor.

Kullanıcılar tarafından kripto piyasasındaki duyarlılığı izlemek için kullanılmaktadır. Açıkçası, Bitcoin’in piyasa değeri, yatırımcıların nasıl hissettiğinin önemli bir göstergesidir. Bununla birlikte, Bitcoin fiyat dalgalanmaları genellikle daha geniş kripto pazarındaki duyarlılıktaki değişiklikleri göstermektedir. Bu, altcoinler için de geçerli olmaktadır.

Kripto Dominance Endeksi
Kripto Dominance Endeksi

Bitcoin Dominance Endeksi (BTC.D)


Bitcoin Dominance Endeksi (BTC.D), Bitcoin’in piyasa değerinin diğer kripto para piyasalarına oranı olarak tanımlanır. BTC, ilk olarak 2009’da piyasaya sürülen dijital bir para birimidir. Bilinmeyen ve izlenemeyen bir kişi olan Satoshi Nakamoto tarafından verilen ilkelere dayanmaktadır. Bitcoin’in yaratıcısı olarak kabul edilir. Bitcoin, çoğu çevrimiçi ödeme yönteminden daha düşük işlem maliyetleri sağlar. Ayrıca hükümetler tarafından düzenlenen fiat para birimlerinin aksine, ademi merkeziyetçilik kavramına dayanır.

Ethereum Dominance Endeksi (ETH.D)


Ethereum Dominance Endeksi (ETH.D), Ethereum’un piyasa değerinin diğer kripto para piyasalarına oranı olarak tanımlanır. Bitcoin’den sonra en büyük market kapasitesine sahip olan kripto para Ethereum’dur. Diğer altcoinlerin yükseliş ve düşüş eğilimleri Ethereum Dominance Endeksi’ne bağlıdır.

Altcoin Dominance Endeksi (OTHERS.D)


Altcoin Dominance Endeksi (OTHERS.D), ilk kripto para olan Bitcoin ve Etherum dışında kalan diğer bütün Altcoinlerin market hakimiyetini belirtmektedir. Bu endekste yaşanan artış ve azalışlar diğer altcoinler fiyatı ile genellikle pozitif kolerasyon göstermektedir. Yani OTHERS.D’de yaşanan değişimler dolaylı yoldan altcoinlerin fiyatını etkilemektedir.

Stabil Coin Dominance Endeksi (USDT.D)


Stabil Coin Dominance Endeksi (USDT.D), kripto marketinde yer alan dolara endeksli (1:1 oranında) USDT coininin hakimiyetini belirtmektedir. Bu coinin dışında yer alan BUSD, USDC ve DIA ile ayrı olarak hesaplanmaktadır. Ancak market kapasitesi en büyük olan stabil coin USDT’dir.

Toplam Kripto Market Büyüklüğü (TOTAL)


Toplam Kripto Market Büyüklüğü (TOTAL), kripto market piyasasında yer alan bütün kripto paraların toplam değerini ifade eder. Genellikle boğa piyasasında bu endeks artış gösterir. Çünkü markete yoğun bir şekilde giriş yapılmaktadır. Yine aynı şekilde ayı piyasasında ise bu endeks azalış göstermektedir.

BTC Hariç Toplam Kripto Market Büyüklüğü (TOTAL2)


BTC Hariç Toplam Kripto Market Büyüklüğü (TOTAL2) ise ilk kripto para olan Bitcoin dışında kalan diğer tüm kripto paraların market büyüklüğünü göstermektedir. Bu değer bazen TOTAL verisinden farklı bir şekilde ayrışabilir (Bitcoin Boğası). Genel olarak altcoinlerin piyasa durumunu bu endekse bakarak kontrol edebiliriz.

Başa dön tuşu