DiğerStablecoin

Kripto para borsalarındaki stabilcoin arzı 4 ayda %50 düştü

26 Mart’ta Glassnode’dan alınan veriler, borsalardaki stablecoin arzının dört ayda yarıdan fazla düşerek 24 milyar doların biraz altına düştüğünü gösteriyor.

Borsalarda stabilcoin arzı düşüyor

Kasım ayında, borsalardaki stablecoin arzı 44 milyar doları aştı. Ancak, düzenleyici eylemler de dahil olmak üzere birkaç temel faktörün yönlendirdiği bu rakam, aylar içinde düşüyor. Analistler, çoğunun bitcoin (BTC) ve ethereum (ETH) dahil olmak üzere diğer kripto para birimlerine veya USD gibi nakit paraya dönüştürülebileceğine inanıyor.

Kripto para borsalarındaki stabilcoin arzı 4 ayda %50 düştü - 1
Şuna göre borsalardaki Stablecoin Bakiyesi:

Kripto para birimlerinde, stabilcoinler, stabil olarak algılanan diğer varlıkların değerini takip eder. USD gibi fiat para birimlerini takip eden sabit para birimleri popülerdir. En yaygın olanı, Tether Holdings tarafından yayınlanan Tron ve Ethereum gibi birden çok blok zincirinde bulunan bir belirteç olan USDT’yi içerir. USD’ye sabitlenmiştir. İhraççıları, jetonun ABD Hazineleri gibi kısa vadeli menkul kıymetler dahil olmak üzere nakit ve nakit eşdeğerleri tarafından yeterince desteklendiğini söylüyor.Diğer alternatifler arasında Circle’ın USDC’si, Paxos’un BUSD’si ve MakerDAO’nun yalnızca Ethereum’da basılan algoritmik bir stablecoin olan DAI’si yer alıyor. Tarihsel olarak, sabit paralar, kullanıcıların fonları geleneksel finanstan kripto para piyasasına yönlendirmelerine olanak tanıyan kanallar olarak hizmet etti.

Stablecoin’ler teorik olarak “stabil” olduğundan ve Bitcoin gibi değişken kripto varlıklarından farklı olduğundan, DAI, USDT ve USDC gibi tokenler, kripto para birimi fiyatları satış baskısı altındayken kalkan görevi görebilir.

Mevzuat değişiklikleri ve stablecoin’lerin sabitlenmesinin kaldırılması

Borsalardaki stablecoin arzındaki keskin daralmanın arkasında birkaç açıklama olabilir.

Geçen ay, New York Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS), bir stablecoin olan BUSD Paxos’un ihraççısına yeni token çıkarmayı durdurma emri verdi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Wells’ten Paxos’a BUSD’nin menkul kıymet olduğunu belirten bir bildirim yayınlamasından saatler sonra gelir. Bu, BUSD sahiplerini başta USDT ve USDC olmak üzere diğer stablecoin’lere ve varlıklara dönüştürmeye zorladı.

Günler sonra, Silikon Vadisi (SVB) tarafından yönetilen banka, USDC ihraççısı Circle’ı etkiledi. Circle’ın SVB’de 3,3 milyar doları kaldı. Bu, piyasaları paniğe sürükledi ve kullanıcılar o zamanlar çok pahalı olan USDT’den fırlarken USDC’yi çözülmeye zorladı. USDC çıkışı, bağlantılı DAI’yi de etkiledi. Analistler, token sahiplerinin Bitcoin de dahil olmak üzere eski ağlardan koinleri terk etmelerinin nedeninin stablecoin’lerin istikrarsızlaşması ve artan düzenleyici baskı olabileceğine dikkat çekiyor. 26 Mart’ta bu yazıyı yazarken, bitcoin ticareti geçen ay %15 artışla 27.831 dolara yükseldi.

Bu makale daha öncesinde Crypto News tarafından ele alınmıştır. Daha fazla detay için linke tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu