Bitcoin HaberleriHaberler

Kripto tasfiye dökümü – 77.548 yatırımcı 307 milyon dolarlık tasfiyeden etkilendi, Bitcoin ve Ethereum’da kayıplar yaşandı

Bitcoin’in (BTC) 35.000 doların altına düşmesi, son 24 saat içinde kripto para piyasasında toplam 300 milyon dolardan fazla tasfiyeye neden oldu.

Madeni para camı veri amiral gemisi varlıkta pozisyon tutan yatırımcılar için 120 milyon dolarlık tasfiye olacağını ve bu durumun öncelikle kayıpların çoğuna maruz kalan uzun vadeli yatırımcıları etkilediğini açıkladı.

307 milyon dolar tasfiye edildi

Son 24 saat içinde kripto para piyasası, 77.548 yatırımcının tasfiyesiyle 307,14 milyon dolarlık önemli bir tasfiyeye tanık oldu.

Kripto piyasasının tasfiyesi
Kripto Piyasasının Tasfiyesi (Kaynak: Coinglass)

Coinglass verilerine göre kayıpların çoğu, yaklaşık 264 milyon dolar kaybeden long trader’lar tarafından karşılandı. Bitcoin ve Ethereum (ETH) bu rakama önemli ölçüde katkıda bulunarak toplamda 170 milyon dolarlık bir kayba neden oldu. Öte yandan, açığa satış yapan yatırımcılar 15 milyon doların altında zarar kaydetti.

Borsalar genelinde toplam tasfiyelerin %75’inden fazlası OKX ve Binance’de gerçekleşti. Raporlama saatlerinde bu borsalardaki yatırımcılar 200 milyon dolardan fazla para kaybetti. Huobi, Deribit ve Bitmex gibi diğer borsalar da toplam tasfiyelerin büyük bir kısmını kaydetti.

En önemli tasfiye, 9,45 milyon dolar değerindeki BTC-USDT-SWAP pozisyonuyla OKX’te gerçekleşti.

BTC 36 bin doların altında

Bugünün erken saatlerinde Bitcoin, uzun bir süre 36.000 doların üzerinde işlem gördükten sonra %6 düşüşle haftalık en düşük seviye olan 34.743 dolara geriledi.

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca, amiral gemisi varlık, spot BTC ETF’nin onaylanma olasılığına ilişkin piyasa iyimserliğinin etkisiyle değerinin yıllık en yüksek seviyesi olan yaklaşık 38.000 dolara yükseldiğini gören bir yükselişe geçmişti.

CryptoSlate Insights, bu gidişatın “piyasa düzeltmelerine” tanık olabileceği konusunda uyardı çünkü bunlar “herhangi bir finansal döngünün normal bir parçası olup piyasanın genel sağlığına katkıda bulunuyor.”

Bu arada Coinbase, spot BTC ETF’nin onaylanmasının kayıtlı yatırım danışmanları (RIA’lar), emeklilik fonları ve kurumlar gibi çeşitli yatırımcı sınıflarının ilgisini çekecek “uyumluluk dostu” finansal ürünler geliştireceğini öngördü.

Bu makale daha öncesinde CryptoSlate tarafından ele alınmıştır. Daha fazla detay için linke tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu