Ethereum HaberleriHaberler

OKX, Coinbase’in Base başarısının ardından ETH katman-2 ağı X Katmanını başlattı

Kripto borsası OKX nihayet Ethereum katman-2 ağı X Katman ana ağını 15 Nisan’da halka açtı.

Ölçeklendirme çözümünün test ağı Kasım 2023’te büyük beğeni topladı ve Polygon’un Zincir Geliştirme Kiti (CDK) ile oluşturuldu. Bu araç seti, geliştiricilerin sıfır bilgi teknolojisini kullanarak zincirlerini oluşturmalarına olanak tanır.

OKX Pazarlama Direktörü Haider Rafique, firmanın 2. katman ağını kurduğunu çünkü “ana akım benimsemeyi sağlamanın en iyi yolunun, mevcut en büyük Web3 topluluğu olan Ethereum ile rekabet etmek yerine ölçeklendirilmesine yardımcı olmak olduğuna” inandığını açıkladı.

Sonuç olarak firma, 50 milyon kullanıcısını zincire katmak için Polygon ve Ethereum topluluklarından yararlanmaya çalışıyor.

X Katmanı

X Layer, yüksek performanslı ve güvenli bir Ethereum tabanlı Sıfır Bilgi (ZK) Katman-2 ağıdır.

Platform, Etherfi, Chainlink, Curve Finance, Eigen Layer ve Renzo Protokolü gibi ünlü isimlerin de aralarında bulunduğu 200’den fazla merkezi olmayan uygulamayla halihazırda bir düzeyde benimsenmeye sahip.

Rafique katma:

“Artık X LAYER genel ana ağı yayında olduğundan, odak noktamız mümkün olduğunca çok sayıda geliştirici ve kullanıcıyı dahil etmektir. Amacımız, zincir üzerinde kesintisiz ve verimli bir deneyim sunarak değer katmak, L2 ve ZK teknolojilerine dayalı yeni yenilikleri teşvik etmek ve kolaylaştırmaktır.”

Ayrıca borsanın yerel OKB tokenı, katman-2 ağındaki gaz ödemeleri için kullanılacak. Bu ana ağın lansmanı, OKB’nin değerinde olumlu bir artışı tetikledi ve büyük ölçekli dijital varlıkları etkileyen piyasadaki gerilemeye rağmen %5’lik bir artış kaydetti.

Başlangıçta X1 olarak tanıtılan zincirin markası konusunda bazı tartışmalar yaşanmıştı. XEN geliştiricileri tarafından oluşturulan ve başlangıçta XONE tarafından yönetilen ve artık X1 olarak bilinen başka bir platform, kullanıcıların iki zinciri karıştırma potansiyeline sahip olduğu konusunda endişelere yol açmıştı. OKX, görünüşe göre XEN geliştiricilerinin açtığı bir davanın ardından herhangi bir markalama sorununu önlemek için nihayet X Layer’da karar kıldı.

Katman-2 ağları

Katman 2 blockchain ağları, kripto alanında popülaritesi ve entegrasyonu artan bir trend olan Ethereum’un ölçeklenebilirliğini desteklemek için tasarlandı.

Buna göre veri L2Beat’ten gelen bu ağlar toplu olarak saniyede 117 işlemi kolaylaştırıyor ve Ethereum’un ana zincirinde 9,67 kat önemli bir sıçramaya işaret ediyor.

Üstelik bu ağlarda güvence altına alınan varlıkların toplam değeri, rapor tarihinde 37 milyar dolara düşmeden önce eşi benzeri görülmemiş bir 45 milyar dolara yükseldi.

Bu makalede bahsedilen

Bu makale daha öncesinde CryptoSlate tarafından ele alınmıştır. Daha fazla detay için linke tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu