AkademiPrice Action

Order Block Nedir? Order Block Nasıl Kullanılır?

Kripto para piyasalarında order block, büyük balinalar ve borsaların emirlerinin toplanmasını ifade eder. Büyük balinalar sadece bir alım/satım emri açmazlar. Aynı zamanda kâr potansiyelini maksimize etmek için tek bir emir bloğu halinde dağıtırlar.

Odak noktamız, piyasadan kar elde etmek için büyük balınalar ve borsalarla ticaret yapabilmemiz için mum grafiklerinde bu order blockları bulmaktır. Bu blokları bulmak kolay değildir. Ancak birleşimleri ve diğer teknik araçları kullanarak bunları bir çizelge üzerinde bulabiliriz.

Order Block Nasıl Tespit Edilir?

Daha önce tartıştığımız gibi, order blocklar piyasada emirlerin birikmesidir. Bu yüzden önce, teknik olarak grafikte emir birikimi belirtilerini tanımlayabilmelisiniz.

Teknik analizde, değişen bir piyasa yapısı oluştuğunda veya fiyat yatay bir blok şeklinde hareket ettiğinde, emirler o bölgede birikir. Emirler biriktikten ve blok veya fiyat aralığını kırdıktan sonra bir ivme dalgası oluşacaktır. Bu ivmesel dalga, kurumsal borsalar ve büyük balinalar tarafından yapılan dengesizliği ve fiyat eğilimini göstermektedir. Çünkü büyük piyasa hamlelerinin çoğu borsalar tarafından yapılmaktadır.

Bu nedenle, mum grafiğindeki yukarıdaki fenomen, o bölgede order bloklarının varlığını gösterir. Fiyat gelecekte emir bölgesine döndüğünde, bu bölgeden işlem almamız gerekir.

Order Block Türleri

Emir blokları, emir türlerine göre ticarette iki türü yer alır. Bunlar;

  • 🐂 Bullish Order Block
  • 🐻 Bearish Order Block

Bullish Order Block

Değişken bir piyasa yapısının veya bloğunun kırılmasından sonra bir yükseliş ivmesel dalga oluştuğunda, bir yükseliş order block oluşumunu gösterir.

Fiyat emir blok bölgesine döndüğünde, borsalar ve balinalar ile ticaret yapmak için alım emirleri açacağız.

Bearish Order Block

Fiyat aralığının veya bloğun kırılmasından sonra bir düşüş itici dalgası oluştuğunda, bir düşüş emri bloğu oluşur.

Gelecekte fiyat bu bölgeye döndüğünde düşüş emri blok bölgesinden satış emirleri açacağız.

Order Block Seviyeleri Nasıl Tespit Edilir?

  • Bir emir bloğu çizmek için önce grafiğin fiyat aralığını veya fiyat bloğunu belirlemeyi öğrenmelisiniz.
  • Bir sonraki adımda, fiyat aralığının en yüksek noktasını ve en düşük noktasını işaretleyin
  • Sıralama blok bölgesinin yüksek ve alçak noktalarını karşılayan yatay bir bölge çizin. Bu, bir sipariş blok bölgesi görevi görecektir.
  • Her zaman bu emir blok bölgesinden alım/satım yapmayı tercih ederseniz daha iyi olur.

Order Block Kullanarak Nasıl İşlem Yapılır?

Öğrendiğimiz gibi emir blok alanları büyük kurum ve bankaların ilgi odağında. Kurumsal tüccarlar emirlerini vermek için bu bölgeleri seçerler. Bu nedenle, bu fiyat alanlarını not etmeliyiz ve gelecekte fiyat bu bölgelere döndüğünde, bunları takas edebiliriz.

Aşağıda, emir blokajı durumunda alış ve satış emirleri açmak için basit bir kriter açıkladım.

Order Block ile Nasıl İşlem Alınır

Buy Order (Alış Emri)

Grafikte bir yükseliş emri blok bölgesi oluştuğunda, bölgenin birkaç pip üzerine bekleyen bir satın alma limiti emri verin. Ayrıca zararı durdurmayı bölgenin birkaç seviye altına yerleştirin.

Sell Order (Satış Emri)

Grafikte bir düşüş emri blok bölgesi oluştuğunda, bölgenin birkaç pip altında bekleyen bir satış limiti emri açın ve bölgenin üstüne stoploss yerleştirin.

Bunun sipariş açmak için basit bir yöntem olduğunu unutmayın. Bu bir ticaret stratejisi değildir. Bir ticaret stratejisi, diğer teknik araçlardan, risk yönetiminden ve ticaret psikolojisinden oluşur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu