AkademiGenelPrice Action

PO3 Nedir? Price Action PO3 Konsepti Nasıl Çalışır?

PO3, price action temelli bir yapısal konsepttir. PO3 konsepti aslında ünlü bir analist olan “Rektproof”a ait bir yapıdır. Price action kaynaklı bir konsept olduğu için range yapıları ile çalışmaktadır. Peki range nedir? Range, fiyat aralığı olarak adlandırılmaktadır. “Fiyat Aralığı (Range) Nedir?” adlı makalemizden detaylı bilgi alabilirsiniz. Kısa bir özetle Range hakkında bilgi aktaralım.

Power of Three Konsepti (PO3)

Range Nedir?

Fiyat aralığı (Range), fiyatın “expansion” (büyük yükselme veya düşme) hareketinden sonra yaptığı yatay hareketlere verilen isimdir. Range, fiyatı belirli bir aralıkta tutar ve bize bu aralıkta trade imkanı sağlar. Ayrıca range low, range high ve equilibrium (denge) seviyelerinden oluşur. PO3 konsepti için range kavramının iyice öğrenmiş olması gerekmektedir.

Genelde yükselen veya alçalan güçlü trend’lerden ziyade fiyatın yatay seyrettiği zamanlarda range’i daha kolay gözlemleyebiliriz. Not olarak, equilibrium’u yazımda “EQ” olarak kısaltacağım. Range belirlemek için Tradingview üzerindeki Fibonacci Tool ayarlarını aşağıdaki şekilde ayarlayabilirsiniz.

Biz trader’lar range high’ın fiyatı aşağılara sürükleyeceğini, range low’un da fiyatı tutacağını düşünürüz. EQ ise fiyatın dengede olduğu seviyedir. Unutmayalım ki range’lerde deviasyona (sapmalara) da rastlayabiliriz. PO3 konseptinde bu deviasyonlar hakkında sıklıkla bahsedeceğiz.

Ayrıca bir range’e paritede büyük ve küçük zaman dilimlerinde karşılaşabiliriz. Örneklerden daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Bu kısma kadar range’i teorik olarak tanımladım, hadi örneklere göz atalım ve nasıl trade edebileceğimiz hakkında düşünelim. Gördüğünüz üzere Bitcoin’de oluşan range’ler bu şekilde, ekran görüntülerindeki range’ler temsilidir.

PO3 (Power of Three) Nedir?

Aslında bu konsept bir Rektproof konsepti. Ancak temel olarak range ile açıklanabileceğini düşünüyorum. Bu konsept üç aşamadan oluşmaktadır;

  • 1) Akümülasyon Evresi: Fiyatın belirli bir aralıkta yatay hareketler seyretmesi
  • 2) Manipülasyon Evresi: Stopların, likiditenin hedeflenerek range H/L üzerinde deviasyon oluşturma
  • 3) Dağıtım Evresi: Range yapısında RH/RL’de oluşan deviasyon sonra fiyatın ters yönlü sanılımı.

Temel olarak, fiyat belirli bir range içerisinde yatay ilerler ve ardından range low veya range high tarafında deviasyon oluşturduktan sonra range’in diğer tarafına hızlı bir şekilde hareket eder. PO3 konsepti de aynı bu şekilde RL altında bir deviasyon oluşturmaktadır.

PO3 Konsepti

PO3 temel amacı, akıllı paranın pozisyonlar oluşturması ve likidite aracılığı yapmasıdır. Traderlardan farklı olarak akıllı para, piyasaya pozisyon girmek için daha karmaşık bir yönteme ihtiyaç duymaktadır. Bunun aksine biz traderlar daha basite indirgenmiş yöntemleri seçeriz.

Makale içeriklerinde kaynak olarak Twitter’dan Huxley’e teşekkür ederim. Aşağıdaki buton ile Twitter hesabına ulaşıp takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu