GenelKripto Paralar

Ripple (XRP) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

XRP ve Ripple arasında genellikle bir karışıklık vardır ve birçok kişi XRP’yi Ripple olarak adlandırır ve bunun tersi de geçerlidir. XRP, Ripple protokolüne özgü bir dijital varlık veya kripto para birimidir.

Dikkat edilmesi gereken bazı özellikler:

  • Kripto para birimi olan XRP ilk olarak 2012’de açıklandı,
  • XRP, Ripple ile ortaklık kurdu,
  • XRP, işletmeler ve işletmeler tarafından ucuz ve verimli bir sınır ötesi ödeme yöntemi olarak kullanılmak üzere tasarlandı.

Ripple, XRP ödemelerinin sadece 4 saniyede gerçekleştiğini desteklemektedir. XRP’nin her gün saniyede 1.500’e kadar işlem gerçekleştirebileceğini belirtiyor.

Ripple, küresel olarak düşük maliyetlerle para transferini kolaylaştırmak için tasarlanmış ödeme platformuna sahip bir şirkettir. Ödeme platformunun bir kısmı, pazar talebi yaratmak için XRP kullanımını teşvik ediyor. Çünkü toplamda 100 milyar XRP tokeni var ve bir daha asla yaratılmayacak. Ripple, var olan 100 milyar tokenin 61 milyarına sahip ve geri kalanı dolaşımda.

Ripple Nedir?

Ripple (XRP) ve Diğer Kripto Paraların Kıyaslanması

XRP, Bitcoin gibi diğer kripto para birimlerinden farklıdır. Bitcoin, bankalara veya finansal kurumlara olan ihtiyacı ortadan kaldıracak bir para birimi olarak yaratılmıştır. XRP, bankalar ve finans şirketleri tarafından kullanılmak üzere geliştirilmiştir.

Bitcoin ve XRP arasındaki benzerlik, daha hızlı ödeme isteği ve bir işlem için gerekli aracıların veya üçüncü tarafların eksikliğidir. XRP, finans şirketlerinin sınırlar arasında hızla, eşler arası para göndermesine olanak tanır.

XRP Nasıl Çalışır?

Bitcoin ve Ethereum‘dan farklı olarak XRP, bir Proof-of-Work algoritması kullanmadığı için madenciliği yapılamaz. XRP Ledger, XRP Ledger Consensus Protocol olarak bilinen kendi algoritmasını kullanır. Bu protokol, ağda çift harcamanın mümkün olmamasını sağlamak için çalışır.

Ripple şirketinin xCurrent olarak bilinen bir ödeme çözümü var. Ayrıca bu ödeme yöntemi, dağıtılmış bir defter üzerine kurulmuştur. Fiat ve kripto dahil tüm para birimleri arasında verimli bir köprü sağlamayı amaçlar.

Gönderenin bir para birimini gönderebildiği ve alıcının eşdeğer miktarda farklı bir para birimini alabildiği bir malikanede, taraflar xCurrent aracılığıyla birbirleriyle işlem yapmaktadır.

XRP, xCurrent üzerinden taşındığında buna xRapid denir. Bunu yapmanın teşviki çok basittir. Şirketler, XRP kullanırlarsa xCurrent sistemini daha hızlı kullanabilirler. Bu sayede XRP için bir pazar talebi yaratırlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu