Bitcoin HaberleriHaberler

SEC, Global X ve Franklin Templeton’ın Bitcoin ETF’lerini tespit etmesi için karar süresini uzattı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçtiğimiz günlerde, 17 Kasım’da yapılan ayrı başvurulara göre beklemede olan iki spot Bitcoin Borsa Yatırım Fonu (ETF) için karar verme süresini uzatacağını duyurdu.

ilk başvuru Cboe BZX Exchange’in GlobalX’in spot Bitcoin ETF’sini listelemesine izin verecek önerilen bir kural değişikliğiyle ilgilidir. Teklif 4 Ağustos’ta sunuldu ve 23 Ağustos’ta federal sicilde yorumlanmak üzere yayınlandı. SEC, kural değişikliğini 21 Kasım’a kadar onaylayacağını, reddedeceğini veya onaylayıp onaylamayacağına ilişkin işlemler başlatacağını söyledi.

Mevcut emir, SEC’in başvuruyu Şubat 2024’e kadar onaylamasına veya reddetmesine olanak tanıyacak işlemleri başlattığı için son seçenek üzerinden devam ediyor.

A ikinci emir Franklin Templeton’dan bir spot Bitcoin ETF’si için benzer bir kural değişikliğiyle ilgilidir. Bu başvuru 26 Eylül’de sunuldu ve yorumlanmak üzere 3 Ekim’de yayınlandı. SEC, ilk karar için son tarih olarak 17 Kasım’ı belirledi; şimdi ise başvurunun onaylanması veya reddedilmesi için 1 Ocak 2024’e kadar daha uzun bir karar süresi başlattı.

GlobalX ve Franklin Templeton, BlackRock’un Haziran ortasında aynı türden bir fon için yaptığı başvurunun ardından spot Bitcoin ETF’leri için başvuruda bulunan çok sayıda başvuru sahibinden ikisi.

SEC başvuruları yorum ve girdi istiyor

Her ne kadar birçok raporda bunlardan gecikmeler bahsedilse de, SEC bunları emirlerinde resmi olarak bu şekilde tanımlamadı. Bunun yerine, başvurularda piyasa manipülasyonu, gözetim paylaşım anlaşmaları ve spot Bitcoin ETF’leriyle ilgili uzun süredir endişe yaratan diğer konular hakkında bilgi aranıyor.

SEC, Eylül ayından itibaren önerilen diğer spot Bitcoin ETF’leri hakkında da benzer bilgiler istedi. Diğer çeşitli başvuru sahipleri, yorum taleplerinin ardından bu başvuruları güncelledi. Sektör üyelerinden biri olan ARK Invest CEO’su ve CIO Cathie Wood, soruların doğrudan reddedilmekten ziyade ileriye doğru atılmış olumlu bir adım olduğunu öne sürdü. İçinde son röportaj CNBC’ye şunları söyledi: “Bu bir hareket… bu önemli.”

Her ne kadar SEC, bekleyen çeşitli teklifleri nihayetinde reddetse de, bazı uzmanlar olumlu bir görüşe sahip. Bloomberg ETF analistleri Erich Balchunas ve James Seyffart, Ocak 2024’e kadar ETF onayı alma şansının %90 olduğunu tahmin ediyorlar.

Bu makale daha öncesinde CryptoSlate tarafından ele alınmıştır. Daha fazla detay için linke tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu