Altcoin HaberleriHaberler

SEC, kayıt dışı borsa işlemleri ve fonların birleştirilmesi nedeniyle Kraken’a dava açtı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) konuyla ilgili şunları söyledi: 20 Kasım Kripto para borsası Kraken’e karşı suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

Düzenleyici, Kraken’i kayıtsız bir menkul kıymet borsası, komisyoncu, bayi ve takas kurumu işletmekle suçladı. Kraken’in, yasaların gerektirdiği şekilde SEC’e kaydolmadan menkul kıymet alım satımını yasadışı bir şekilde kolaylaştırarak 2018’den bu yana yüz milyonlarca dolar gelir elde ettiği iddia edildi.

SEC ayrıca şirketin kayıt yaptırmamasının müşterilerin düzenleyici denetimler, çıkar çatışmalarına karşı koruma ve kayıt tutma gerekliliklerine uyum gibi korumalardan yararlanmasını engellediğini söyledi.

Ayrıca SEC, Kraken’in kullanıcı fonlarını tutan hesaplardan operasyonel maliyetleri ödemek de dahil olmak üzere müşteri ve kurumsal fonları karıştırdığını söyledi. Kraken’in kendi denetçisinin, firmanın uygulamalarını kullanıcılar için “önemli bir kayıp riski” olarak tanımladığı bildirildi.

İçerik olarak aynı olmasa da şikayetin kapsamı, SEC’in Haziran ayında Coinbase ve Binance’e karşı açtığı suçlamalarla benzer görünüyor. Mevcut şikayet 90 sayfa uzunluğunda ve Kraken’in takas ve ticaret operasyonlarının çoğunu kapsıyor.

SEC, şikayeti yoluyla para cezası, ihtiyati tedbir veya faaliyetlere kısıtlama getirilmesini talep ediyor. Kraken ve kurucu ortağı Jesse Powell şu ana kadar dava hakkında yorumda bulunmadı.

Kraken daha önce hükümet eylemiyle karşı karşıya kalmıştı

SEC geçmişte Kraken’e karşı bir suçlama daha sunmuştu. Şubat ayında şirketten kripto para staking hizmeti nedeniyle ücret talep edildi. Kraken kısa sürede 30 milyon dolarlık bir anlaşmaya vardı ve ABD’li müşterilere staking sağlamayı bırakmayı kabul etti.

Bu SEC suçlamalarının dışında, Kraken ile Milli Gelirler İdaresi (IRS) arasındaki bir dava bu yaz sonuçlandı. Kraken, daha önce IRS tarafından talep edilen müşteri bilgilerinin tamamını olmasa da bir kısmını teslim etmek zorunda kaldı. Kraken, gerekli verileri Ekim ayında vergi dairesine ileteceğini duyurdu.

Kraken günlük olarak önemli miktarda işlem hacmi gerçekleştiriyor. Coingecko’nun mevcut verileri, şirketin 20 Kasım’da 24 saat içinde 808 milyon dolar işlem yaptığını gösteriyor.

Bu makale daha öncesinde CryptoSlate tarafından ele alınmıştır. Daha fazla detay için linke tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu