DiğerMetaverse

Web3’e yönelik güvene dayalı olmayan, çok zincirli bir yaklaşım neden doğrudan entegrasyon gerektirir?

Yalnızca birkaç yıl içinde, merkezi olmayan ağlar muazzam bir büyümeye tanık oldu ve hazine tahvilleri toplamda 25 milyar dolar işareti ve üyelikler şişiyor. Birçok ABD eyaleti ve ülkesinin sevdiği gibi İsviçre, Maltave Hong Kong’un avantajlı kripto mevzuatı getirmesine rağmen, Web3’ü ticari organizasyonların gelecekteki şekli olarak görmemek mümkün değil.

Bununla birlikte, blockchain alanında şu anda yüzlerce rakip protokol bulunuyor ve geliştiriciler genellikle tek bir zincir üzerinde başlatmak, erişimlerini sınırlamak veya birkaç zinciri entegre etmek arasında seçim yapmak zorunda kalıyor; bu da karmaşık olabilir ve yeni güvenlik açıklarına yol açabilir, boğucu likiditeden bahsetmeye bile gerek yok. Bu parçalanma kolektif ilerlemeyi engellemekte ve blockchain teknolojilerinin daha geniş çapta benimsenmesini sınırlamaktadır. Bunun değişme zamanı geldi.

Geliştiricilerin mümkün olduğunca basit bir şekilde inşa etmeye odaklanmasına izin vermeliyiz. Neyse ki, yalnızca Web3 boşluklarını doğrudan ve anlaşılır bir şekilde kapatmakla kalmayıp, aynı zamanda her zincirin yeteneklerini orijinal tasarımlarının ötesine taşıyarak yeni ve daha verimli yeniliklere olanak tanıyan doğrudan entegrasyonlar mevcuttur.

Çoklu Zincirlerde Merkezi Olmamanın Karmaşıklığı

Gerçek şu ki, çoklu zincir stratejisinin avantajları oldukça ilgi çekicidir. Böyle bir yaklaşım esneklik sunarak hizmetlerin birden fazla zincirin avantajlarından yararlanmasına olanak tanırken zayıf yönlerinin de ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Bu uyarlanabilirlik, bir blockchain zorluklarla karşılaşsa bile esnek, sürekli operasyonlara olanak tanır. Dahası, birden fazla ekosistemi kapsayarak, çeşitli blockchain toplulukları arasındaki boşluğu kapatarak gelişmiş işbirliğini teşvik etmek mümkündür. Finansal platformlar için, çok zincirli operasyonlar, temel blokzincirlerine bakılmaksızın farklı merkezi olmayan borsalardan likiditeye kesintisiz erişim sağlar.

Köprüler, Katman 2 ve yan zincir ağları gibi pek çok mevcut teklif, mevcut blok zincirleriyle “birlikte” çalışır ve farklı ağları birbirine bağlamak için ortam görevi görür. Bu çözümler umut verici olsa da, çoğu zaman kendi tokenlarıyla birlikte çok sayıda rakip protokole sahip olmak, ekosistemlerin silolara ayrılmasına ve mevcut likiditenin önemli ölçüde parçalanmasına neden olur.

Birden fazla zincirin onları birbirine bağlayacak çalışan bir köprüsü olsa bile, mevcut işlem süreleri ve bu tür altyapılar arasında geçiş yapmak için gereken birleşik ücretler, uygulamayı çekici hale getiremez ve bu ekosistemin olanaklarını sınırlayabilir.

Dahası, geliştiriciler, özellikle Web2’den geçiş yapanlar için, mevcut blockchain protokollerinin çokluğundan kolayca etkilenebilirler. Geliştirme ekiplerinin tüm bu zincirler hakkında veya bunları birbirine bağlayan hizmetlerin nasıl uygulanacağı hakkında bilgi sahibi olmasını beklemek kesinlikle gerçekçi değildir. Bireysel blok zincirleri ve köprüleri kullanmanın önünün açıldığı gerçeğinden bahsetmiyorum bile. yeni güvenlik açıklarıBunlar çoğunlukla tek, merkezi başarısızlık noktaları olarak hareket eder; köprülerin olabileceği bile düşünülebilir yasa dışı kabul edildi Gelişen düzenlemeler altında hükümet tarafından ele geçirilme riski daha da artıyor.

Bu da mevcut durumu sürdürülemez hale getiriyor. Geliştiricilerin dahil olmak için Web3’e düzinelerce farklı giriş noktasını anlamaları veya ilgili ücretleri ödemeleri gerekmemelidir. Bunun yerine, ihtiyaç duyulan şey, yalnızca %100 zincir üzerine inşa edilmiş olmakla kalmayıp aynı zamanda geliştiricilerin sıfırdan başlamasına veya üçüncü taraflara güvenmesine gerek kalmadan birden fazla protokol üzerinden değer ve bilgilerin nasıl aktarılacağını zaten bilen, merkezi olmayan bir “ağlar ağı”dır. köprüler. Zincirler arasındaki doğrudan entegrasyonun en büyük farkı yarattığı nokta burasıdır.

Doğrudan Entegrasyon İçin Katman-2’lerin Ötesine Geçmek

Doğrudan entegrasyon, “zincir anahtar” kriptografisi olarak bilinen yöntemle mümkün kılınabilir. Bu, tek bir ağın diğer zincirlerde yürütülen işlemleri imzalamasına olanak tanır.

Bu teknolojiyle oluşturulan sözleşmelerin daha sonra diğer zincirlerdeki varlıkları güvenilir bir şekilde saklaması ve işlemesi ve hatta doğrudan akıllı sözleşmelere çağrı yapması mümkün oluyor. Artık varlık ekosistemleri arasında merkezi geçiş noktalarına ihtiyaç yok; bu süreç, mevcut sorunlu köprülerin işlevsel, güvenilir olmayan şekilde değiştirilmesine olanak tanır.

Çok zincirli bir geleceği tek bir giriş noktasından hayata geçirebilmek, ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlikten daha fazlasıdır. Böyle bir evrimin hem geliştiriciler hem de kullanıcılar için önemli anlamı olabilir. Birincisi, diğer ağlarla arayüz oluşturmak için kriptografiyi kullanmak, bu ekiplerin “tekerleği yeniden icat etmesine” gerek kalmaması anlamına geldiğinden, projeler daha hızlı pazara çıkış sürelerinden yararlanabilir. Bunun sağladığı bir diğer fayda da yaratıcı ekiplerin deney yapma özgürlüğüdür; çünkü ihtiyaç duydukları sistemlerin çoğuna zaten erişime sahip olacaklar ve bant genişliğini yeni fikirleri keşfetmeye ayıracaklar.

Kullanıcılara gelince, zincirler arası likiditeye yeni erişim, fonlarını farklı platformlara taşıma ve onları en kazançlı yerlerde çalıştırma yeteneklerini önemli ölçüde geliştirecek. Kullanıcıların ayrıca tüm farklı platformları öğrenmesine gerek kalmayacak, bu da birden fazla zincirdeki tokenlara tek bir arayüzden erişmeyi önemsiz hale getirecek ve bu da daha geniş kullanıcı deneyimini büyük ölçüde geliştirecek. Web3’ü erişilebilir ve sezgisel hale getirmek, daha geniş bir kitlenin benimsemesinin önemli bir temel taşı olacaktır.

Dünya, daha merkezi olmayan bir geleceğin iş değerini benimsemeye devam ettikçe, kapsayıcılık ve işbirliğini mümkün kılan teknolojilerin ve araçların benimsenmesine giderek daha fazla odaklanılmalıdır. Katman 2 ağlar ve köprüler tarafından değil, zincir anahtar kriptografisi tarafından desteklenen çoklu zincir erişimi, bu yolculukta önemli bir rol oynayacak, geliştiricilerin bu araçlara erişmesi için yeni bir kapı açacak, esnek ve yenilikçi bir yapıya izin verecek ve işbirlikçi ve yenilikçi bir yapıya yol açacak. yarın birbirine bağlanacak.

Bu makale daha öncesinde CryptoSlate tarafından ele alınmıştır. Daha fazla detay için linke tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu